«На кожну дитину будемо платити 50 000 гривень». Дарія Марчак про виплати матерям, пенсії, рівень бідності та ВПО
Кількість людей, які потребують підтримки Мінсоцу, після початку повномасштабної війни критично збільшилася, констатує Дарія Марчак, перша заступниця міністерки соціальної політики України. Зокрема, мова про 3,5 мільйони внутрішньо переміщених осіб, а також дітей, які втратили батьків, родини загиблих військовослужбовців та людей з інвалідністю.
В інтерв’ю Радіо Свобода посадовиця розповіла, що міністерство планує робити із рівнем бідності, з яким, як визнає Дарія Марчак, «важко миритися», чи ще планується підвищення пенсій цьогоріч та на які пенсійні виплати можуть розраховувати молоді люди, які сьогодні працюють і платять податки.
Заступниця міністерки поділилася урядовими планами збільшити виплати при народженні дитини, а також як міністерство планує допомагати жінкам із доглядом за дітьми. У розмові обговорили і ситуацію із виплатами ВПО, а ще як уряд планує вирішувати гостру демографічну кризу.
Військова допомога США: Зеленський очікує результатів контактів Вашингтона та Києва вже найближчим часом
Президент України Володимир Зеленський у контексті допомоги США заявив про наявність необхідних політичних рішень, потрібно їх якнайшвидше реалізувати.
Він повідомив, що доручив міністру оборони України та головкому активізувати всі контакти з американською стороною.
«Ми маємо зараз необхідні політичні заяви та рішення, і потрібно їх якнайшвидше реалізувати для захисту наших людей, для захисту наших позицій. Передусім це стосується протиповітряної оборони, а також усіх інших елементів постачання від Америки. Очікую результатів цих контактів вже найближчим часом, і зокрема цього тижня готуємо формати зустрічей наших команд – військових і політичних», – сказав президент у вечірньому відеозверненні.
Раніше у Міноборони США заявили про те, що Україні нададуть більше озброєння.
«За вказівкою президента Трампа Міністерство оборони надсилає Україні додаткову оборонну зброю, щоб українці могли захищатися, поки ми працюємо над забезпеченням міцного миру й припиненням вбивств», – заявив речник Міноборони.
Перед цим президент США Дональд Трамп під час пресконференції з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу заявив, що Вашингтон надасть Україні більше зброї:
«Вони мають бути здатні захиститися. Вони під дуже важким ударом, тож ми маємо надати більше зброї. Переважно оборонної зброї».
У США минулого тижня заявили про зупинку частини поставок озброєнь Україні. Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Вашингтон відмовився підтвердити, які саме системи озброєнь були зупинені.
За даними медіа, йдеться про призупинення постачань десятків ракет-перехоплювачів для систем протиповітряної оборони Patriot, десятків переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger, високоточних артилерійських снарядів, понад 100 ракет Hellfire, а також ракет AIM.
Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, написало видання Bloomberg із посиланням на джерело. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна у «короткостроковій перспективі» не зможе обійтися без допомоги партнерів, зокрема від США. Рютте заявив, що він розуміє, що США повинні дбати про свої запас, але водночас слід мати «певну гучність у цьому питанні». А польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш висловив жаль з приводу рішення США і наголосив, що підтримка України є в інтересах Польщі.
Водночас у Кремлі стверджують, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).
Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.
Нові атаки: чому Росія взялася за ТЦК? Удари розколюють суспільство?
Росія упродовж попередніх тижнів зробила кілька ударів у по ТЦК: Полтава, Запоріжжя, Харків, Кривий Ріг та Кременчук. У Сухопутних військах анонсували зміни у роботі центрів комплектування.
- Як це вплине на процес мобілізації?
- Які проблеми спричиняє?
- Удари по ТЦК можуть зірвати мобілізацію?
- У соцмережах знаходяться коментатори, які радіють таким ударам: «ІПСО» чи реальне ставлення?
- Удари по ТЦК – нова тактика Росії?
- Яка справжня мета таких атак?
- Як захистити працівників і відвідувачів ТЦК?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на@Радіо Свобода:
CNN: помічники Трампа обговорять поставки зброї для України
Члени команди національної безпеки президента США Дональда Трампа планують обговорити у вівторок деталі поставок зброї, включаючи ракети Patriot, в Україну після того, як Трамп заявив, що відправить оборонну допомогу, повідомила СNN людина, знайома з цим питанням.
Цьому передувала заява Міноборони США про те, що Україні нададуть більше озброєння.
«За вказівкою президента Трампа Міністерство оборони надсилає Україні додаткову оборонну зброю, щоб українці могли захищатися, поки ми працюємо над забезпеченням міцного миру й припиненням вбивств», – заявив речник Міноборони.
За даними телеканалу, після телефонної розмови Трампа з президентом України Володимиром Зеленським, яка відбулася в п'ятницю, в адміністрації вже обговорювали, як доставити додаткові Patriots в Україну. За словами джерела, Трамп зазначив, що, як і раніше, готовий допомогти Україні захистити себе.
У телефонних розмовах з канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом і президентом Франції Емманюелем Макроном наприкінці минулого тижня Трамп також обговорював постачання Україні Patriots, в тому числі перспективу спільної участі європейських країн у витратах або передачі Києву власних систем, повідомила інша особа, знайома з ходом переговорів.
Єльський університет визнали «небажаним» у Росії. Його експерти збирали докази воєнних злочинів РФ в Україні
Генпрокуратура Росії 8 липня визнала один із найвідоміших університетів світу – Єльський університет у США – так званою небажаною організацією. Про це йдеться у повідомленні відомства.
Рішення означає, що будь-яка діяльність, пов’язана з Єльським університетом, в Росії буде неможлива, а люди, які з ним співпрацюють, можуть зазнати адміністративного або кримінального переслідування в РФ.
Російська прокуратура, зокрема, стверджує, що діяльність Єльського університету «спрямована на порушення територіальної цілісності Російської Федерації, міжнародну блокаду держави і підрив її економічних засад». Крім того, університет звинувачують у роботі з правового обґрунтування вилучення російських закордонних активів і закликах до посилення санкцій проти Росії.
Крім того, у заяві російського відомства вказано, що на базі університету функціонує Школа міжнародних відносин, у якій, як стверджує Генпрокуратура РФ, проводиться «навчання опозиційних лідерів іноземних держав».
У заяві згадані, хоч і не названі за іменами, випускники програми глобального лідерства на базі Єльського університету – керівники й активісти російського Фонду боротьби з корупцією, які, як стверджується «для ескалації протестної активності в Російській Федерації використовували знання й технології, що були отримані в школі».
Один із підрозділів університету займався збиранням доказів воєнних злочинів Росії в Україні. За словами виконавчого директора Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету Натаніеля Реймонда, підрозділ відстежував місце перебування понад 30 тисяч дітей, викрадених Росією з України.
Викрадення дітей є воєнним злочином, і Міжнародним кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна у зв’язку з цим.
У своїй останній доповіді, опублікованій у грудні 2024-го, дослідники задокументували долю 314 дітей, які були піддані «систематичній програмі примусового усиновлення й виховання» з боку російських приватних осіб і сімей. Ці дані передали Раді безпеки ООН.
З 1 липня підрозділ припинив свою роботу після того, як адміністрація нового президента США Дональда Трампа скоротила державне фінансування. Перед закриттям лабораторії, розповідав Реймонд, дослідники передали інформацію про українських дітей урядам України і США.
Програму Yale World Fellows – по суті стажування в кілька місяців – у різний час проходили загиблий російський опозиціонер Олексій Навальний (який тоді, в 2010 році, ще не був опозиційним лідером і засновником Фонду боротьби з корупцією, а популярним блогером і активістом) і Леонід Волков (соратник Навального й один із керівників ФБК).
Самі Навальний і Волков докладно писали про своє перебування в Єлі і відкидали заяви прокремлівських коментаторів, що звучали вже тоді, про те, що програма нібито готує кадри для так званих кольорових революцій.
У Єльському університеті, що об’єднує багато факультетів і центрів як гуманітарної, так і природничо спрямованості, навчається понад 12 тисяч студентів зі США й інших країн.
Університет входить до так званої Ліги плюща, що об’єднує найпрестижніші університети США, і стабільно визнається одним із провідних світових дослідницьких центрів, входячи до першої десятки більшості рейтингів світових вишів.
У Сухопутних військах заявили про здійснення «всіх можливих заходів» для убезпечення ТЦК від атак РФ
Командування Сухопутних військ вжило заходів для того, щоб убезпечити працівників та громадян від можливих атак з боку російської армії. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода Live) заявив речник Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев.
«Безпека персоналу ТЦК та СП, військовослужбовців і працівників збройних сил, які виконують там свої обов’язки, безпека відвідувачів ТЦК та СП, безпека мобілізованих, які можуть перебувати там для оформлення документів – це є пріоритетом. Звичайно, будуть здійснюватись і вже здійснюються всі можливі заходи для того, щоб убезпечити життя та здоров’я всіх категорій громадян, які потребують послуг ТЦК», – повідомив Саранцев.
Він також наголосив, що через російські атаки не було пошкоджено жодних документів, що могло б сповільнити мобілізацію. Проте через застосування додаткових заходів безпеки може бути ускладнене надання послуг ТЦК та СП певним категоріям громадян.
«Можливо, будуть перебої у наданні соціальних послуг громадянам, які вже не залучені до несення військової служби, але користуються послугами ТЦК та СП. Це можуть бути члени сімей військовослужбовців, ветерани, пенсіонери, які також звертаються до ТЦК та СП для надання певних довідок або для оформлення інших документів. Тут, можливо, будуть певні ускладнення. Але я хочу запевнити, що ця робота також буде налагоджена і всі ці люди отримають і будуть отримувати свої послуги», – сказав Саранцев.
Останнім часом сили РФ атакують будівлі ТЦК та СП. Зокрема, російська армія 7 липня завдала ударів безпілотниками по територіальних центрах комплектування в Харкові та Запоріжжі, є поранені. Днем раніше був російський удар по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП, а також житловому будинку поруч.
3 липня російські військові завдали удару по ТЦК та СП у Полтаві, тоді в обласному центрі були загиблі й поранені.
СБУ: посадовця Державного космічного агентства України, який працював на РФ, засудили до 15 років тюрми
Служба безпеки України заявляє, що завдяки її доказовій базі суд засудив агента ФСБ, який шпигував для РФ у Державному космічному агентстві (ДКАУ), до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Як повідомляє пресслужба відомства, суд визнав його винним за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану).
Посадовця ДКАУ затримали навесні цього року під час наради у Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості. За матеріалами справи, його російська спецслужба завербувала дистанційно у 2024 році – для цього ФСБ задіяла його дружину, яка проживає у Ростові-на-Дону і співпрацює з окупантами.
Як встановило розслідування, РФ зацікавила секретна інформація, до якої мав доступ агент, зокрема у сфері супутникових знімків та розташування стратегічних підприємств. Серед іншого, ФСБ намагалась отримати агентурні відомості про дислокацію заводів, що виготовляють системи навігації та високоточне озброєння для оборони України.
За матеріалами справи, фігурант погодився працювати на ФСБ в обмін на гроші, він планував виїхати до РФ після виходу на пенсію влітку 2025 року.
Українські правоохоронці регулярно повідомляють про затримання осіб, яких вони називають російськими агентами. Їх підозрюють у держзраді, диверсіях на замовлення російських спецслужб.
Генштаб: на фронті від початку доби було 86 боєзіткнень
На фронті від початку доби 8 липня відбулося 86 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
За повідомленням, найбільше боїв було на Покровському напрямку, де загарбники здійснили 37 спроб потіснити українських військових із займаних позицій у районах населених пунктів Попів Яр, Полтавка, Мирне, Малинівка, Миролюбівка, Разіне, Лисівка, Шевченко, Звірове, Удачне, Муравка, Олексіївка, Зелений Кут та в напрямках Покровська й Новопавлівки.
«Сили оборони стримують натиск і вже відбили 28 атак, уточнили в Генштабі. Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Крім того, кажуть у командуванні, бойові зіткнення зафіксували на Північно-Слобожанському, Курському, Південно-Слобожанському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському напрямках.
Проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії у травні повідомляв, що Росія на Донбасі активізувала наступ одразу на кількох напрямках, прагнучи оточити Костянтинівку – важливий залізничний вузол й опорний пункт української оборони.
Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті, оприлюдненому в ніч на 8 липня, припустив, що російські війська змінюють пріоритети наступу на Покровському напрямку після кількох тижнів невдалих спроб просуватися до Костянтинівки. За оціною ISW, командування РФ намагатиметься змусити українські війська відступити з Покровська і Мирнограда під загрозою оточення, перш ніж переорієнтуватися на Костянтинівський напрямок.
Сили РФ атакували FPV-дроном цивільну автівку в Запорізькій області, поранені троє людей – ОВА
Російські війська атакували FPV-дроном цивільну автівку у Гуляйпільській громаді Запорізької області, поранені троє людей, повідомив у телеграмі голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.
За його словами, 47-річну жінку та 59-річного чоловіка доправили до лікарні, а 70-річному чоловікові допомогу надали на місці.
Як повідомляє влада прифронтових регіонів, сили РФ регулярно атакують FPV-дронами цивільних.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
У Севастополі місцевий житель отримав 17 років за ґратами – нібито за співпрацю з ГУР
В окупованому Севастополі російський суд засудив до 17 років позбавлення волі місцевого жителя Вадима Сороколєтова, якого силовики РФ звинуватили у «державній зраді». Про це, як інформує проєкт Радіо Свобода «Крим.Реалії», 8 липня повідомила пресслужба російської прокуратури у Севастополі.
За версією обвинувачення, 37-річний чоловік у вересні 2023 року нібито зв’язався з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України для «здійснення в Росії розвідувальної та диверсійно-терористичної діяльності».
«В той же день він зробив фотографування і зібрав відомості про місце дислокації об’єкта міністерства оборони Російської Федерації, а потім опублікував ці дані в чат-контакті з метою сприяння іноземній спецслужбі в діяльності, спрямованій проти безпеки Російської Федерації», – йдеться у повідомленні.
Перевірити правдивість озвученої російськими силовиками інформації неможливо. Коментарів засудженого чоловіка в цій справі немає. У ГУР МО України ці повідомлення також не коментували.
За даними правозахисної організації «КримSOS», у 2024 році щонайменше 56 кримчан зазнали переслідувань з боку російської влади. Приводами для кримінальних справ стали звинувачення в нібито зв’язках із забороненими в РФ організаціями, державній зраді, шпигунстві, публічних висловлюваннях, організації диверсій чи закликах до насильства.
За червень сили РФ в 1,6 раза збільшили кількість ракет і дронів, якими атакували Україну – Сирський
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що за червень російські війська в 1,6 раза збільшили кількість ракет і дронів, якими атакували Україну.
«Росіяни за місяць в 1,6 раза збільшили кількість засобів повітряного напряму – ракет і дронів, випущених по території України. Водночас Силами оборони України уражено близько 4 тисяч цілей», – написав він у телеграмі.
За його словами, серед головних пріоритетів – зміцнення та підвищення ефективності системи ППО.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
«Системні» удари по ТЦК в Україні: яку ціль переслідує російське командування?
У ніч на сьоме липня армія ЗС Росії атакувала Україну 101 дроном і чотирма ракетами С-300/400. У Харкові під час цієї атаки були поранені 29 осіб, у селі Просяне Синельниківського району Дніпропетровської області – три людини, в Одесі загинула одна людина.
У командуванні Сухопутних військ ЗСУ уточнили, що російські військові атакували будівлю Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), постраждали троє військовослужбовців. Крім того, РФ вдарила поблизу Запорізького обласного ТЦК, поранений однин військовий.
Міноборони РФ визнало атаку, заявивши, що російські безпілотники «завдали поразки» ТЦК ЗСУ, зауважує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Це не перша атака ЗС РФ по будівлях ТЦК упродовж останнього тижня. З кінця червня вони прицільно по них б'ють. 30 червня повідомлялося, що російські безпілотники впали поруч із будівлею ТЦК у Кривому Розі, три людини були поранені. 3 липня командування Сухопутних військ ЗСУ повідомляло про загоряння в будівлі територіального центру комплектування в Полтаві після атаки російських безпілотників. Ще один ТЦК у Полтавській області, у Кременчуці, потрапив під удар 6 липня. На тлі російських атак ТЦК у Львівській області посилили заходи безпеки, розповіло джерело «Суспільного». Серед іншого, на вході до установи посилили охорону.
У соцмережах ТЦК у Вінниці з'явилося повідомлення про те, що установа призупинила роботу за основною адресою «через напружену ситуацію в країні», а згодом відомство видалило пост і опублікувало новий про те, що особовий склад Вінницького обласного ТЦК «був розосереджений» з метою безпеки.
Чи може це бути новою стратегією російських військових і в чому сенс такої цілі, телеканалу «Настоящее время» відповів військовий аналітик, колишній співробітник СБУ, консультант комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Іван Ступак.
Росія змінює цілі на Донбасі?
Російська армія, ймовірно, змінює пріоритети наступальних операцій на Покровському напрямку після кількох тижнів невдалих спроб підійти до Костянтинівки – про це у своєму звіті за 7 липня зазначив американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Схоже, російські війська переорієнтовують свою увагу на район на північний схід від Покровська в напрямку Добропілля», – написали аналітики.
Також вони зауважили просування армії агресора на північний схід від селища Новоекономічне.
Це ж просування помітив і проєкт DeepState на початку липня – Росія окупувала село Коптєве і підійшла до села Разіне на північ від Новоекономічного.
Останнє селище лежить на трасі на Мирноград зі сходу. Теоретично РФ може пробиватися звідси на Добропілля – аби створювати загрозу одночасно і Покровську, і Костянтинівці.
Напрямок залишається найгарячішим на фронті вже кілька місяців – уранці 8 липня Генштаб повідомив про 68 атак тут зі 188 штурмів на всіх фронтах.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
У Росії ударний безпілотник «Альтіус» упав на будинок під час «навчального польоту»
У Казані російський розвідувально-ударний безпілотник упав на один із будинків у садовому товаристві «Дубки», повідомило видання «Бізнес Online».
Інцидент, за даними пресслужби голови Татарстану, стався 8 липня о 9:10 під час випробування «цивільного літального апарата». Під час навчального польоту апарат втратив керування та впав на дачну ділянку, сказано в повідомленні.
У будинку живе пенсіонер, але сьогодні його там не було. На території ділянки сталася пожежа, з відео незрозуміло, чи згорів його будинок. «Бізнес Online» пише, що пожежа «знищила будинок», а «літальний апарат розвалився на частини».
Державне агентство «РИА Новости» з посиланням на розробника повідомило, що дрон упав через те, що «навігацію порушили невстановлені засоби» радіоелектронної боротьби (РЕБ). Для заходу на посадку довелося виводити апарат на друге коло. Посадка здійснювалася в інерційному режимі, сталася позаштатна ситуація.
«Альтіус» («Альтаїр») здатний перевозити вантажі масою до п’яти тонн. Його розробка розпочалася у 2011 році на Дослідно-конструкторському бюро імені Симонова. У 2018 році, пише «Медіазона», голову підприємства Олександра Гомзіна заарештували у справі про розкрадання при розробці цієї та ще однієї моделі дронів. Він отримав вісім років колонії, але був звільнений після закінчення терміну давності. Розробку «Альтіуса» того ж року передали Уральському заводу цивільної авіації.
У серпні 2021 року заступник міністра оборони РФ Олексій Криворучко заявляв, що восени перший важкий ударний комплекс із безпілотними літальними апаратами «Альтіус» надійде до Збройних сил РФ, а в грудні того ж року тодішній міністр оборони Сергій Шойгу говорив, що випробування «Альтіуса» завершені. Про застосування цього дрона на війні проти України не повідомлялося.
Макрон повідомив про візит до Британії і згадав про Україну
Президент Франції Емманюель Макрон розпочав державний візит до Великої Британії, де відбудеться франко-британський саміт.
Коментуючи свій візит до Британії, окремо Макрон згадав про Україну.
«Наші спільні зусилля на підтримку України, де на карту поставлена безпека нашого континенту, наші промислові проєкти з EDF, наша співпраця в космосі і спільна військова робота – все це конкретні приклади, які показують, наскільки динамічним і перспективним є наше партнерство.Французи та британці: два вільних і гордих народи, які ніколи не здаються», – написав він у соцмережі Х.
Як пише The Guardian, Макрон зараз перебуває у Віндзорі, де зустрічається з королем Великої Британії Чарльзом III.
Лондон і Париж досі тісно координували свої дії, намагаючись утримати Дональда Трампа в переговорах щодо миру щодо України. Напередодні видання Politico писало, що через застопорений прогрес британські та французькі чиновники тепер висловлюють певне роздратування тим, як інша сторона вирішила поводитися з мінливим президентом США.
Двоє французьких чиновників визнали відсутність чіткого напрямку для «коаліції охочих» та припустили, що частково проблема полягає у важливості, яку Велика Британія надає гарантіям безпеки з боку США, які досі не матеріалізувалися.
Цього тижня у Римі має відбутися зустріч «коаліції охочих».
ДСНС: війська РФ завдали удару по АЗС у Марганці на Дніпропетровщині
Російські війська завдали удару по автозаправній станції у місті Марганець на Дніпропетровщині, рятувальники ліквідували пожежу, повідомляє у фейсбуці Державна служба з надзвичайних ситуацій.
За даними ДСНС, внаслідок влучання FPV-дрону зайнявся газовий модуль, колонка та навіс.
Загиблих та травмованих немає.
Росія щоденно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакує міста і села України.
Кремль заперечує, що російська армія завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі, убиває і калічить цивільних, руйнує лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації вказують на цілеспрямований характер ударів і кваліфікують їх як воєнні злочини РФ у повномасштабній війні проти України.
Трамп пропонує Німеччині продати Україні один із її комплексів ППО Patriot – Axios
Після припинення постачання зброї Україні з боку США канцлер Німеччини Фрідріх Мерц зателефонував американському президенту Дональду Трампу і попросив його відновити постачання ракет для комплексів протиповітряної оборони Patriot, повідомляє Axios із посиланням на джерела.
За словами співрозмовників видання, Мерц сказав Трампу, що Німеччина готова закупити комплекси Patriot у США та відправити їх в Україну. Натомість Трамп запропонував Берліну продати Україні один зі своїх комплексів Patriot. Як розповіли джерела, вартість цього комплексу могли б поділити між собою США та європейські союзники. Трамп і Мерц не досягли угоди, але, за словами співрозмовників Axios, обговорення триває.
Минулого тижня Трамп говорив із президентом України Володимиром Зеленським, під час цієї розмови він пообіцяв негайно надіслати 10 ракет для Patriot – це менше за ту партію, постачання якої було зупинено. Джерела Axios також заявили, що Трамп пообіцяв Зеленському допомогти знайти інші способи постачання.
Міністерство оборони Сполучених Штатів надасть Україні більше озброєння – про це йдеться в заяві старшого речника Пентагону Шина Парнелла 7 липня.
«За вказівкою президента Трампа Міністерство оборони надсилає Україні додаткову оборонну зброю, щоб українці могли захищатися, поки ми працюємо над забезпеченням міцного миру й припиненням вбивств», – заявив він.
У Пентагоні додають, що його система оцінки військових поставок по всьому світу для президента США залишається чинною та є невід’ємною частиною оборонних пріоритетів за принципом «Америка понад усе».
FT: Брюссель шукає 19 млрд доларів для покриття дефіциту бюджету України наступного року
Брюссель терміново шукає шляхи покриття дефіциту бюджету України в розмірі до 19 млрд доларів наступного року, пише Financial Times із посиланням на джерела, знайомі з перебігом переговорів.
За даними видання, Європейська комісія обговорює з країнами-членами ЄС різні варіанти, включаючи надання військової підтримки Україні у вигляді позабюджетних грантів, виділення Києву кредитів з існуючої програми підтримки G7 на суму 50 млрд доларів, а також подальше залучення російських активів, заморожених в ЄС.
Прогнозований бюджетний дефіцит України на наступний рік поки що не покривається зовнішнім фінансуванням.
«Зростає занепокоєння щодо наступного року, і багато зацікавлених сторін, які розраховували на угоду про припинення вогню цього року [для полегшення фіскальної напруги в Україні], змушені перераховувати свої витрати і розуміти, що діра [у фінансуванні] залишається, яким би шляхом вони не намагалися її залатати», – сказав високопоставлений чиновник ЄС, який бере участь у переговорах з Києвом.
Комісія вже була змушена скоригувати витрати з пов’язаних з Україною фінансових потоків протягом 2025 року, як повідомили Financial Times чиновники, у відповідь на тривалий конфлікт і відсутність впевненості у швидкому припиненні вогню з Москвою.
Нагальна потреба Брюсселя знайти нове фінансування з'явилася напередодні саміту, присвяченого фінансуванню потреб України у відновленні, який відбудеться у Римі наприкінці цього тижня і в якому візьме участь президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.
За оцінками МВФ, фінансові потреби України на наступний рік покриті, але це за умови, що війна закінчиться цього року або в середині 2026 року – сценарій, який Україна та ЄС не поділяють.
Зеленський запровадив санкції проти п’яти китайських компаній – указ
Президент України Володимир Зеленський 8 липня підписав указ, яким запроваджує санкції проти п’яти китайських компаній, які Київ вважає причетними до постачання Росії компонентів для виробництва зброї.
Компаніями, що яких запроваджені санкції, є Central Asia Silk Road International Trade, Suzhou Ecod Precision Manufacturing, Shenzhen Royo Technology, Shenzhen Jinduobang Technology та Ningbo BLIN Machinery.
«Під час масованого обстрілу Києва у ніч на 4 липня в збитих дронах Shahed виявили компоненти китайського виробництва. Сьогодні щодо цих компаній-постачальників запроваджено санкції. Серед компаній, що потрапили під санкції, — Ningbo BLIN Machinery Co., Ltd, і Suzhou Ecod Precision Manufacturing, які постачали продукцію підсанкційним російським підприємствам у 2024 і 2025 роках. Україна працює з партнерами із санкційної коаліції для подальшого запровадження обмежень проти китайських виробників», – сказав представник президента України з санкційної політики Владислав Власюк, коментуючи указ президента України, який ґрунтується на відповідному рішенні РНБО.
Минулого тижня Служба безпеки України повідомила про виявлення в безпілотниках, якими російська армія атакувала Київ вночі проти 4 липня, компонентів китайського виробництва. Служба додає, що ці компоненти, зокрема, кріплення для катапульти запуску, були вилучені з безпілотників, якими російські війська атакували столицю.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга згадав, що минулого тижня будівля Генерального консульства Китаю в Одесі зазнала пошкоджень внаслідок російської атаки.
«Де ступила нога солдата РФ – наше». Які плани Путіна щодо окупованих територій
Окуповані території півдня і сходу України до 2030 року мають вийти на «середньоросійський рівень» життя, заявив наприкінці червня президент Росії Володимир Путін під час наради з питань соціально-економічного розвитку захоплених українських територій. За його словами, для цього начебто потрібно побудувати заново або реконструювати об'єкти освіти, культури, охорони здоров'я та спорту.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» дізнавався:
- Чи справді Росія розвиває окуповані території частини півдня?
- Якою є наразі економічна ситуація у цих регіонах?
- Чи відрізняється політика окупаційної влади у Криму і на захоплених територіях Херсонської і Запорізької областей?