Доступність посилання

Президент США Дональд Трамп уперше з моменту приходу до влади надасть зброю Україні, використовуючи надзвичайні президентські повноваження, пише Reuters із посиланням на два поінформовані джерела
Президент США Дональд Трамп уперше з моменту приходу до влади надасть зброю Україні, використовуючи надзвичайні президентські повноваження, пише Reuters із посиланням на два поінформовані джерела

Live Війна Росії проти України. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

Через ранковий російський обстріл медзакладу на Херсонщині загинула людина – ОВА

На Херсонщині у Білозерці через ранковий російський обстріл закладу охорони здоровʼя загинула людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

«Під завалами виявили тіло вбитої жінки, особу якої нині встановлюють відповідні служби», – написав він у телеграмі.

Прокудін додав, що також через цей російський удар поранень зазнали пацієнт та двоє працівників медзакладу.

Павло Клімкін – про нинішні відносини Трампа і Путіна, зброю для України та «сюрприз для Росії»

  • Хто може стати новим послом України у США?
  • Як змінюються відносини Путіна і Трампа, і чого очікувати Україні?
  • Що буде з постачанням американської зброї?
  • Чи посилить Трамп санкції проти Росії?

На ці питання у програмі Свобода Live відповідав міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін.

Читайте тут

Генштаб ЗСУ заявляє про ураження авіазаводу та підприємства з виготовлення ракет для ППО в Росії

Генеральний штаб ЗСУ у ніч на 11 липня українські військові уразили Луховіцкій авіаційний завод ім. Вороніна, філіал АТ «РСК «МіГ».

«Це підприємство виконує повний спектр робіт – від механічної обробки деталей до остаточного складання, льотних випробувань та здачі російських бойових літаків МіГ. Зафіксовано вибухи та пожежу на території підприємства», – йдеться у повідомленні.

Також Сили оборони уразили Конструкторське бюро приладобудування ім. академіка Шипунова, що спеціалізується на виготовленні ракет до зенітних ракетних та зенітних ракетно-гарматних комплексів (ЗРК/ЗРГК) противника.

За даними Генштабу, зафіксовані вибухи, дим над промисловою зоною, а також рух карет швидкої допомоги та пожежної техніки у напрямку цілі.

Результати ураження уточнюються.

Читайте також: ЗСУ атакували завод у Чебоксарах, який виготовляє компоненти для «Шахедів» та «Іскандерів» – Генштаб

Раніше у Росії заявили, що десятки дронів атакували 11 липня підприємства російського військово-промислового комплексу та інші військові об’єкти в різних регіонах РФ та окупованому Криму. Міноборони РФ оголосило, що над територією Росії та окупованим Кримом у ніч на 11 липня було збито 155 українських дронів.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони, а також окуповані РФ території регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників. Українська сторона наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.

Росія не зможе захопити всю Донеччину до кінця 2025 року – Буданов

Росія не зможе захопити всю Донеччину до кінця 2025 року, заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов. Про це він заявив в інтерв’ю Bloomberg.

«Для Росії нереально захопити всю Донецьку область до кінця року», – сказав Буданов.

Але, за його словами, російські війська «мають політичну мету заявити, що вони увійшли» в Дніпропетровську область і мають завдання створити ще одну буферну зону глибиною до 10 кілометрів.

За даними Донецької ОВА, станом на 1 липня 2025 року орієнтовна площа тимчасово окупованої території Донецької області складає 66,7%. Під російською окупацією перебувають 837 населених пунктів (447 із них – від 2014 року), повідомила Радіо Свобода обласна військова адміністрація.

Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті, оприлюдненому в ніч на 8 липня, припустив, що російські війська змінюють пріоритети наступу на Покровському напрямку після кількох тижнів невдалих спроб просуватися до Костянтинівки. За оціною ISW, командування РФ намагатиметься змусити українські війська відступити з Покровська і Мирнограда під загрозою оточення, перш ніж переорієнтуватися на Костянтинівський напрямок.

США повертаються у війну Росії проти України?

ДСНС: кількість постраждалих через російську атаку Одеси знову зросла

Кількість постраждалих через російську атаку Одеси зросла до 11 людей, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.

Інформація оновлюється.

Раніше було відомо про дев’ятьох постраждалих.

Представник Трампа Келлог заявив про візит до Києва в понеділок

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог прибуде до Києва в понеділок, 14 липня..

«Ми приїдемо у Київ, в понеділок. Ми будемо там весь тиждень», – сказав Келлог журналістці Новини.LIVE під час конференції в Римі.

У МЗС підтвердили приїзд Келлога до України.

«Ми його чекаємо, і будемо раді його вітати в Києві та мати низку зустрічей», – сказав на брифінгу речник міністерства Георгій Тихий.

Президент України Володимир Зеленський 9 липня у Римі провів зустріч зі спецпредставником президента США з питань України Кітом Келлогом. За його словами, на переговорах йшлося про постачання американської зброї Україні і санкції проти Росії.

Візит Келлога до Києва відбудеться на тлі повідомлень медіа про те, що президент США Дональд Трамп уперше з моменту приходу до влади надасть зброю Україні. Йдеться про виділення допомоги за програмою Presidential Drawdown Authority, яка дає змогу президенту ухвалювати рішення без схвалення Конгресу.

Досі Україна отримувала допомогу, схвалену ще за адміністрації Джо Байдена.

Британська розвідка проаналізувала втрати РФ у війні проти України

Росія цього року, ймовірно, втратила приблизно 236 тисяч убитими і пораненими у війні проти України, з початку повномасштабного вторгнення зазнала 1 022 460 втрат. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідки.

За даними британської розвідки, яка посилається на дані українського Генштабу, середньоденні втрати Москви у червні 2025 року становили приблизно 1 080 осіб, а загалом протягом місяця – 32 000.

У розвідці зауважують, що з березня 2025 року російські втрати помірно знижуються щомісяця, а середньодобовий показник у червні був найнижчим з квітня 2024 року.

«У попередні роки конфлікту спостерігалося помірне зниження рівня російських втрат з настанням літа, причому покращення погоди, ймовірно, сприяло підвищенню рівня виживання. Помірне зниження рівня російських втрат відбулося в той самий час, коли російські атаки по всій лінії фронту продовжуються на високому рівні, а Росія здійснює стійке просування на Донбасі», – йдеться у повідомленні.

Тисячі людей зібралися в Сребрениці вшанувати жертв геноциду

Тисячі людей з Боснії зібралися в Сребрениці, щоб відзначити 30-ті роковини масового вбивства понад 8000 боснійських мусульманських хлопчиків і чоловіків, яке було визнано геноцидом.

«Деякі події в історії кидають тінь, яка тягнеться через покоління. Геноцид у Сребрениці – одна з них. Він є однією із найпохмуріших cторінок у колективній пам’яті Європи», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн з нагоди 30-ї річниці геноциду в Сребрениці.

Вона вказала на обов’язок «пам’ятати і зберігати правду, щоб майбутні покоління точно знали, що сталося».

Президент Сербії Александар Вучич 11 липня заявив, що «сьогодні виповнюється 30 років від жахливого злочину в Сребрениці».

«Ми не можемо змінити минуле, але ми повинні змінити майбутнє. Ще раз від імені громадян Сербії висловлюю співчуття родинам жертв боснійського походження, переконаний, що подібний злочин ніколи не повториться», – сказав Вучич.

Незважаючи на вердикти міжнародних судів, які підтвердили факт геноциду в Сребрениці, його заперечення протягом останніх трьох десятиліть не припиняється.

Як зауважує місцева служба Радіо Свобода, посадовці боснійського утворення Республіки Сербської та Сербії стверджують, що у Сребрениці стався «жахливий злочин», а не геноцид.

30 років очікування на справедливість у Сребрениці: що це означає для жертв Бучі

СРЕБРЕНИЦЯ, БОСНІЯ І ГЕРЦОГОВИНА – Щороку Нермин Чатич приїжджає до Боснії зі свого дому у Швеції, щоб відчинити старий родинний будинок, який тепер стоїть порожнім. Він чекає вже три десятиліття, щоб знайти останки свого брата. Його мати провела решту життя, намагаючись їх відшукати, але померла, так і не отримавши відповіді.

«Скільки може тривати надія? Я боюся, що втрачу її, перш ніж піду в інший світ», – розповів він Балканській службі Радіо Свобода.

Ні тіла. Ні справедливості. Ні спокою.

Це історія, яку переживає Нермин Чатич і тисячі інших родин у Боснії вже 30 років після того, як боснійсько-сербські сили вбили понад 8 000 боснійських мусульманських чоловіків і хлопців у місті Сребрениця – єдиному випадку, офіційно визнаному геноцидом у Європі після Другої світової війни.

Читайте далі тут

У НАТО відреагували на заяву Трампа про закупівлю зброї для України

НАТО продовжує працювати над тим, щоб забезпечити Україні підтримку, заявила у відповідь на запит Радіо Свобода речниця Елісон Харт.

«Члени Альянсу продовжують працювати над тим, щоб забезпечити Україні підтримку, необхідну для захисту від російської агресії. Це включає в себе термінові зусилля із закупівлі ключових поставок зі Сполучених Штатів, в тому числі засобів протиповітряної оборони і боєприпасів», – зазначила вона.

Напередодні президент США Дональд Трамп повідомив про досягнення важливої угоди з країнами НАТО, які матимуть право закуповувати американські озброєння для постачання українській армії: «Ми відправляємо зброю НАТО, і НАТО потім передаватиме цю зброю і платитиме за неї».

Радіо Свобода запитало, яким чином НАТО платитиме і як саме буде реалізована ця домовленість, про яку заявив президент США.

Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість продажу Україні додаткових систем Patriot.

В Одесі зросло число постраждалих унаслідок ранкового удару РФ – Кіпер

До дев’яти зросло число постраждалих унаслідок ранкового удару, завданого російськими військовими по Одесі 11 липня, семеро людей госпіталізовані, повідомив голова ОВА Олег Кіпер.

«Над ліквідацією наслідків працюють усі уповноважені служби. Є пошкодження цивільної інфраструктури, зокрема житлового будинку, СТО та стайні», – додав чиновник.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Росія атакувала Україну 79 дронами, 44 вдалося збити – Повітряні сили

Російські військові в ніч на 11 липня та зранку атакували Україну 79 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із трьох напрямків у РФ (до 60 із них були «Шахедами»), повідомили Повітряні сили ЗСУ.

«Станом на 13:00 протиповітряною обороною збито 44 ворожих БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на півночі, півдні, сході та в центрі країни. Крім того, 16 дронів – локаційно втрачені або подавлені РЕБ», – ідеться в повідомленні.

У Повітряних силах указують, що зафіксовано влучання 19 БпЛА у восьми локаціях, падіння збитих на трьох локаціях.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

У РФ підтвердили смерть командира бригади, бійців якої звинувачували в злочинах у Бучі

Командир 155-ї окремої бригади морської піхоти Збройних сил РФ Сергій Ільїн був убитий українським ударом по штабу з’єднання. Повідомлення про його смерть 10 липня з’явилося в пабліку адміністрації Урмарського округу російської республіки Чувашія в соцмережі «ВКонтакте».

У повідомленні адміністрації не уточнюється, що коли й де загинув Сергій Ільїн.

За даними Z-каналів, Ільїн був убитий 2 липня під час удару ЗСУ по Курській області. Тоді ж загинув заступник головнокомандувача ВМФ генерал-майор Михайло Гудков, пише телеграм-канал Astra.

Генерал Гудков був убитий в одному з прикордонних районів Курської області 2 липня, повідомили раніше в міністерстві оборони Росії. За даними телеграм-каналів, Гудков разом із 10 іншими офіцерами потрапив під удар ЗСУ по командному пункту 155-ї бригади морської піхоти в районі Коренєво. Президент РФ посмертно нагородив Гудкова другою медаллю «Золота Зірка».

Українська влада раніше звинувачувала бійців 155-ї бригади морської піхоти у воєнних злочинах, у тому числі скоєних у Бучі Київської області. Крім того, в серпні 2024 року та в січні 2025-го бійців бригади звинувачували в тому, що вони обезголовили кілька українських військових.

Дослідники пояснили, навіщо Росія засекретила демографічні дані, і кажуть про «помітний удар»

У Росії вирішили засекретити дані про демографію: відповідну інформацію припинила публікувати Федеральна служба державної статистики. Розділ «Демографія» зник з Огляду соціально-економічного становища в РФ за травень. Даних також немає в розділі на сайті Росстату, який востаннє оновлювався в березні. Це стосується відомостей про природний приріст або скорочення населення, кількість народжень і смертей, шлюбів і розлучень, міграцію та загальну чисельність населення, перевірила Російська редакція Радіо Свобода.

Зеленський після чергових атак РФ по Україні: «дуже важливо якнайскоріше втілити досягнуті в Італії домовленості»

Президент України Володимир Зеленський відреагував на чергові російські атаки по Україні, заявивши, що дуже важливо якнайскоріше втілити досягнуті в Італії домовленості.

«Немає тиші в Україні. Постійні російські удари дронами, ракетами, авіабомбами. Саме тому дуже важливо якнайскоріше втілити все, про що домовилися з партнерами цими днями в Італії.Україні потрібен захист. ППО передусім. Дрони-перехоплювачі. З усіма партнерами про це говорили, є позитивні сигнали, і важливо, щоб вони перейшли до реальних інвестицій у цю технологію», – написав він у телеграмі.

Сьогодні російські війська атакували Харків, Миколаївщину, Сумщину, Одещину. За даними Зеленського, у Харкові внаслідок атаки дронами поранені дев’ять людей, серед постраждалих – жінки в пологовому будинку.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Війська РФ атакували Одесу, постраждали вісім людей – влада

Через російську атаку в Одесі постраждали вісім людей, їм надається необхідна медична допомога, повідомляє у телеграмі міська влада.

За повідомленням, внаслідок денної атаки 11 липня в Одесі пошкоджена цивільна інфраструктура, житлові та адміністративні будівлі, стайня, автівки.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Фінляндія повідомила ООН про вихід із конвенції про заборону протипіхотних мін

Фінляндія офіційно денонсувала конвенцію щодо протипіхотних мін 10 липня 2025 року, країна повідомила ООН про вихід із учасників міжнародного договору.

«Причиною денонсації є оборонні потреби Фінляндії в умовах ситуації у сфері безпеки, що погіршується. Припинення дії договору дозволить знову включити протипіхотні міни до арсеналу оборонних засобів», – йдеться на сайті фінського МЗС.

Денонсація набере чинності через шість місяців після отримання депозитарієм документа про денонсацію, тобто в січні 2026 року. У МЗС Фінляндії зазначили, що, попри це, влада країни продовжуватиме підтримувати гуманітарні цілі Оттавської конвенції та надавати підтримку протимінній діяльності.

Крім Фінляндії, з угоди раніше вийшли Латвія, Литва, Естонія та Польща.

Оттавський договір забороняє розробляти, використовувати, зберігати та передавати цей вид зброї. Крім того, учасники конвенції беруть на себе зобов’язання знищити всі запаси протипіхотних мін ненаправленої дії.

На війні проти України загинули понад 118 тисяч росіян та іноземців – Бі-Бі-Сі

З початку повномасштабної війни Росії проти України на фронті загинуло 118 139 російських військовослужбовців. Серед них — 523 іноземці з 28 країн, які не мали російського громадянства на момент підписання контракту, йдеться в новому звіті Бі-Бі-Сі, «Медіазони» та команди волонтерів, які ведуть підрахунок втрат військовослужбовців за відкритими джерелами.

Найбільше загиблих іноземців зафіксовано серед громадян Таджикистану (72) і Узбекистану (66). Більш як половина з них потрапили на фронт із російських колоній, підписавши контракти, найчастіше з приватною військовою компанією «Вагнер».

З 2023 року вербування ув’язнених здійснює міністерство оборони Росії. За даними правозахисників, участь у війні мігрантам нерідко пропонують в обмін на зняття заборони на в’їзд, анулювання депортації чи прискорене набуття громадянства.

Серед загиблих також є 70 громадян Непалу, понад 60 вихідців із Грузії – переважно уродженців контрольованих Москвою Південної Осетії та Абхазії; 54 громадянина України – це переважно ув’язнені, які жили на територіях, підконтрольних Києву, до лютого 2022 року.

Жителі окупованого Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України, які воюють на боці Росії, враховуються окремо і в зведенні не відображені.

У списках загиблих також є американець Майкл Ґлосс, син чинного заступника директора ЦРУ. Ґлосс підписав контракт у вересні 2023 року і загинув у квітні 2024-го.

Також зазначається, що, за оцінкою південнокорейської розвідки, на боці Росії могли загинути близько 600 солдатів з КНДР, проте їхні особи встановити поки не вдалося.

Інформація української сторони чи розвідок західних країн у статистиці не використовувалася. Реальні втрати російських та іноземних військових значно вищі.

Москва та Київ про свої втрати офіційно повідомляють вкрай рідко.

СБУ повідомила про підозру урядовцю РФ через «масове викрадення зерна» з України

Служба безпеки України повідомила 11 липня, що її співробітники та Офіс Генерального прокурора зібрали доказову базу щодо заступника голови російського уряду Дмитра Патрушева.

«За матеріалами справи, з початку повномасштабної війни за координації російського урядовця рашисти вивезли до країни-агресора понад 4 мільйони тонн українських зернових культур на загальну суму понад 23 млрд гривень. Як встановило розслідування, йдеться про масштабне розгарбування окупантами агропідприємств на тимчасово захоплених територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. У подальшому награбовану сільгосппродукцію ворог реалізовував «тіньовим флотом» РФ до країн Близького Сходу та північної Африки під виглядом російського товару», – йдеться в повідомленні.

Дмитро Патрушев є сином соратника президента РФ Володимира Путіна Миколи Патрушева, який протягом чверті століття очолював ФСБ, Раду безпеки РФ, а зараз є помічником російського лідера.

Слідчі Служби безпеки заочно повідомили російському чиновнику про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини, вчинені за попередньою змовою групою осіб).

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG